دکتر محمد حسین کریم

خلاصه زندگی

بسمه تعالی

شرح حال مختصر زندگی: اینجانب محمد حسین کریم، فرزند غلامحسین کریم کشته،( فرزند درمحمد، ملا حسن، گل محمد، قربان، جعفر، عبدا… سندگل ساکن برج میرگل میانکنگی)، در سال 1337 در روستای مندیلان سیستان در خانواده ای کشاورز و مذهبی متولد شدم، دوران ابتدایی را در دبستانهای میانکنگی ( شهرستان هیرمند ) به پایان رسانده و برای تحصیلات متوسطه عازم شهر زابل و کرمان شدم. در شهریور ماه 1357 از دبیرستان امام خمینی(ره) شهرستان زابل دیپلم طبیعی نظام قدیم را  با معدل73/14 اخذ کرده و بر حسب وظیفه همگام با امت شهید پرور ایران قبل و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به اسلام و کشور خدمت نموده ام.

در مرداد ماه 1358 جهت ادامه تحصیل با هزینه شخصی عازم هندوستان شده و در سال 1983 میلادی دوره لیسانس اقتصاد را در دانشگاه کارناتاک شهر داروارد به اتمام رسانده ام. طی چهار سال اقامت در شهر داروار علاوه بر پیگیری مسائل درسی و علمی، به کمک دیگر برادران متعهد واتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی هند – واحد داروار را تأسیس نموده ایم. در سال 1981 میلادی طی تنش با گروهکهای ضد انقلاب و به خاطر دفاع از حضرت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی همراه با پنج نفر ازدانشجویان توسط پلیس هند دستگیر شده و پس از تحمل یک ماه زندان، به مدت شش ماه از شهر و 2 سال از کشور هند ممنوع الخروج گردیدیم.

در سال 1983 میلادی در دانشگاه جامیا دهلی نو برای فوق لیسانس اقتصاد ثبت نام نموده و در سال 1986 دوره فوق لیسانس اقتصاد را با گرایش توسعه و برنامه ریزی به پایان رسانده ام. در ضمن، هنگام سفر مقامات خارجی به دهلی نو به خصوص مقامات آمریکایی و صهیونیستی به دنبال اعلام کتبی پلیس هند به عده محدودی از دانشجویان خارجی منجمله اینجانب حدود یک هفته ( قبل از ورود تا بعد از خروج آنها ) حبس در منزل می شده ایم. در سال 1987 میلادی در دانشگاه هندو بنارس یکی از معتبرترین دانشگاههای کشور هند برای دوره دکترا ثبت نام نموده که الحمدا… در پایان سال 1990 میلادی از رساله دکترا  با موفقیت دفاع نمودم و قبل از آن نیز 2 نیمسال تحصیلی دروس تخصصی تدریس می نموده ام. طی دوره دکترا علاوه بر کار تحقیقاتی که عمدتاً پیمایشی بوده و بدین منظور حدود 2 الی 3 ماه در روستاهای غرب ایالت راجستان سرگرم مصاحبه و جمع آوری اطلاعات در مورد اثرات اقتصادی کشاورزی کانال راجستان هندوستان بوده ام، در فعالیتهای علمی و آموزشی گوناگونی نیز شرکت جسته ام و در چندین سمینار و کنفرانس سراسری شرکت نمودم. همچنین حدود 2 سال نیز به عنوان نماینده دانشگاه سیستان و بلوچستان و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در هندوستان با این دانشگاهها همکاری نموده و مدتی نیز ضمن همکاری با دفتر سرپرستی دانشجویان در شبه قاره هند (دهلی نو)مسئولیت تهیه و تنظیم خبرنامه علمی بخش دانشجویی سفارت ج.ا.ا. در دهلی نو را به عهده داشته ام.

در پایان سال 1370 به عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان جذب شده و تاکنون در مواردی از جمله سمت های زیر انجام وظیفه نموده ام:1- عضو هیأت موسس و رئیس دانشکده اقتصاد و علوم اداری 2- عضو شورای فرهنگی دانشگاه 3- عضو شورای دانشجویی دانشگاه 4- معاون دانشجویی دانشگاه 5- عضو شورای هیات مذهبی کشور 6- عضو کمیسیون موارد خاص دانشگاه 7- عضو هیأت مدیره انجمن اقتصادکشاورزی ایران 8- دبیر اولین و پنجمین کنفرانس اقتصادکشاورزی ایران و آسیا 9- عضو شورای تحقیقاتی آموزش و پرورش استان 10- عضو شورای تحقیقات جهاد سازندگی استان 11- معاون پژوهشی دانشگاه 12- عضو هیأت مدیره انجمن اقتصاد کشاورزی آسیا 13- عضو دوره اول شورای اسلامی شهر زاهدان 14- عضو هیأت موسس و رئیس مرکز مطالعات شبه قاره هند و آسیای جنوبی 15- رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار 16- رایزن علمی ج.ا.ا. و سرپرست دانشجویان در هند و کشورهای شبه قاره 17- رئیس انجمن علمی توسعه روستایی ایران 18- مشاور کمیسیون نظارت مجمع تشخیص 19- نماینده تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم اقتصادی 20- دبیر کمیته منتخب ارتقای دانشگاه علوم اقتصادی 21- مشاور ارشد موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم و…

با عنایت الهی، تا کنون موفق به چاپ و ارائه 10 کتاب و 80 مقاله به زبان فارسی و انگلیسی در حوزه های مختلف بین المللی گردیده و هم چنین در رشته های اقتصاد کشاورزی، اقتصاد منابع، توسعه اقتصادی، مدیریت مزرعه، بازار رسانی محصولات کشاورزی، تجارت خارجی و… در دانشگاههای داخل و خارج تدریس نموده ام و در حال حاضر دانشیار پایه 36 دانشگاه خوارزمی تهران هستم.

 

ومن ا… التوفیق الطاعه

دکتر محمد حسین کریم

5/9/98